Atrakcje Nørebrro – nieodkryta dzielnica Kopenhagi

Atrakcje Nørebrro – nieodkryta dzielnica Kopenhagi

Na północny zachód od centrum Kopenhagi leży dzielnica, do której niewielu turystów zagląda, a lokalna społeczność stworzyła tu unikalny klimat. Nørebrro znane jest z wielokulturowej społeczności. Znajdziecie tu historyczny cmentarz, oryginalną architekturę i duńskie murale. Atrakcje Nørebrro.

Assistens Kirkegård

Cmentarz pełen nagrobków słynnych Duńczyków. Najbardziej znany z miejsca pochówku Hansa Christiana Andersena, słynnego na całym świecie bajkopisarza. Niedaleko twórcy „Małej syrenki” znajduje się grób Sørena Kierkegaarda filozofa, który stworzył podwoje dla chrześcijańskiego nurtu egzystencjalizmu. Kierkegaard zastanawiał się nad wartością jednostki w obliczu zyskującego na znaczeniu racjonalizmu. Pośród tych wszystkich słynnych postaci Kopenchażanie spacerują, odpoczywają a nawet jedzą. Duża część cmentarza została bowiem przekształcona w park.

Grób Hansa Christiana Andersena

Knajpki i galerie sztuki na Jægersborggade

Tuż obok Assistens Kirkegård znajdują się kolejne atrakcje Nørebrro. Jægersborggade zwraca uwagę kolorowymi kamieniczkami. Na tej małej uliczce znajduje się blisko 40 lokalnych artystów. Jest również miejsce, w którym za opłatą samemu można stworzyć nowe dzieło w stylu modern art. Kiedy już obejrzymy lokalne rzemiosła warto zatrzymać się na małą przekąskę. Na Jægersborggade znajdują się świetne lokacje (link TUTAJ) na lody, kawę i ciastko, czy wino.

Park Superkilen

Jak już wcześniej wspominałem Nørebrro jest znana z wielokulturowej populacji. Park Superkilen jest miejscem, które idealnie wyraża duszę tej dzielnicy. Każdy element w tym miejscu został sprowadzony z innej części świata. I tak obok fontanny z Maroka stoi rzeźba ośmiornica przywieziona z Japonii i ławki z Brazylii.

Egzotyczne drzewa i elementy z różnych stron świata tworzą niezwykły klimat parku.

Street art

Wałęsając się po uliczkach Nørebrro warto rozglądać się za muralami. Tych w dzielnicy jest sporo i świetnie wpisują się w jej klimat. Jeden z najciekawszych znajduje się na Bragesgade (tutaj dokładna lokalizacja). Kreskówkowy ptak i brodaty mężczyzna są charakterystycznymi znakami jego twórcy. Basco5 to przydomek znanego Kopenhaskiego artysty, który tworzy nie tylko streetart, ale również obrazy i rzeźby. Jak pisze na swoim profilu w swojej sztuce wierzy przede wszystkim w „unikalny sposób tworzenia dzieła i poświęcenia dla niego czasu”.

Podczas spaceru warto zadzierać głowę w poszukiwaniu murali.

Most Dronning Louises Bro

Most oddzielający dzielnicę Nørebrro od centrum Kopenhagi warto zobaczyć z kilku powodów. Po pierwsze Nørebrrogade ulica prowadząca do mostu jest jedną z najbardziej rowerowo zatłoczonych ulic w Kopenhadze. Z perspektywy Polaka nieustający sznurek rowerów jest nietypowym widokiem. Sam most jest budynkiem zaprojektowanym przez Vilhelma Dahlerupa, architekta który zaprojektował wiele najbardziej znanych budynków (między innymi Ogrody Tivoli) w  stolicy Danii. Z mostu rozciąga się również ładna panorama na centrum Kopenhagi. Warto ze sobą wziąć lornetkę, gdyż zbiorniki nad którymi przechodzi most zamieszkują ptaki wodne. Bez trudu można obserwować rodziny perkozów dwuczubych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.