Mysikrólik

Mysikrólik

Idąc ulicą Zagrodniczą (jedną z ulic Poznania, znajdującą się na Winogradach), otoczony z dwóch stron domkami jednorodzinnymi z bujnymi ogródkami spostrzegłem ruch w choince wychodzącej gałęziami na drogę. Przez ułamek sekundy zobaczyłem ciemny kontur ptaka (widziałem pod światło) i to co mnie uderzyło to jego wielkość, którą w pierwszym momencie określiłem jako „pół wróbla”. Zainteresowany przystanąłem i zacząłem dokładniej wypatrywać ruchliwego mieszkańca choineczki. Zaskoczyła mnie jego niepłochliwość, gdyż po chwili usiadł na najbliższej gałęzi i ukazał mi się w pełnej krasie – choć było to moje pierwsze spotkanie z tym ptakiem nie miałem wątpliwości – mysikrólik!

Mysikrólik jest najmniejszym ptakiem Europy i choć czytałem o nim wcześniej w książkach, to faktycznie jego nadzwyczaj mały rozmiar przykuwa wzrok. Ma oliwkowe zabarwienie piór z charakterystycznym żółtym (a u samców nawet pomarańczowym!) paskiem na szczycie głowy. Takie połączenie sprawia, że możemy go pomylić z tylko jednym krajowym gatunkiem – zniczkiem. Mysikrólik nieustannie się rusza, dzięki czemu zawdzięcza sobie przydomek „ptaka z ADHD”. Kiedy ja oglądałem tego ptaka na żywo to przypominał mi polskiego kolibra, gdyż tak samo jak ten pierwszy zawisał w powietrzu kiedy żerował.

Zrządzeniem losu było to, że miałem przy sobie „cyfrówkę”, którą natychmiast wyciągnąłem i robiłem zdjęcia przez dobre pół godziny. Najbardziej zdziwiło mnie to, że ptak nie zwracał na mnie najmniejszej uwagi, co więcej nie reagował nawet na przejeżdżające obok samochody. Widocznie zimowy okres sprawił, że za priorytet ptaszek powziął zdobywanie pokarmu, a nie własne bezpieczeństwo, z czego ja skrzętnie skorzystałem.

A oto wyniki:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.