Ptaki Parku Szelągowskiego, 26.01- 29.01

Ptaki Parku Szelągowskiego, 26.01- 29.01

Jednym z największych skarbów przyrodniczych Poznania jest niewątpliwie Warta. A w zasadzie jej odcinek poniżej centrum miasta, gdyż w tej dzielnicy miasta brzegi okupują grupki hałaśliwych poznaniaków, skutecznie płosząc wszelkie żyjątka poza przedstawicielami własnego gatunku. Jednak kiedy przejdziemy się brzegiem tej dzikszej części Warty, która rozciąga się począwszy od Parku Szelągowskiego, możemy spotkać naprawdę ciekawe ptaki.

Wraz z nadejściem mrozu na Warcie zaczynają pojawiać się kaczki, tracze nurogęsi i perkozki. Najciekawszym przedstawicielem kaczek są gągoły, których mała grupka co roku zimuje przy ujściu Cybiny do Warty. Jest to bardzo nietypowa kaczka, gdyż samica składa jaja w dziuplach i młode po wykluciu opuszczają gniazdo spektakularnym skokiem z wysokości. Film, który przedstawia opuszczanie gniazda przez młode gągołki możecie obejrzeć TUTAJ.

Biało czarne samce i jedna samica, która wyróżnia się brązową głową.
Gągoły. Biało-czarne samce i jedna samica, która wyróżnia się brązową głową.

Mieszkańcem drzew jest dzięcioł zielony, który pokazuje się bardzo chętnie, a jeszcze łatwiej usłyszeć jego charakterystyczny głos (posłuchajcie głosu TUTAJ).

Dzieciol_zielony

 

Z ptasiej drobnicy najczęstszym przedstawicielem są sikory, głównie bogatka i modraszka, chociaż zdarzają się i sikory ubogie. Uważny obserwator wśród opadłych liści dostrzeże grubodzioby i dzwońce, zaś przy strumykach stosunkowo liczne strzyżyki.

Puszczyk w Parku Szelągowskim w Poznaniu
Puszczyk

Piękną ozdobą wśród ptaki Parku Szelągowskiego jest puszczyk, którego podczas tych kilku styczniowych dni udało mi się zaobserwować. Podczas wizyty w Parku Szelągowskim warto oglądać przez lornetkę dziuple i otwory w pniach drzew, możemy w którejś z nich zobaczyć śpiącą sowę. Innym drapieżnikiem, tym razem dziennym, który tam występuje jest krogulec. Moje spotkanie z nim nad Wartą, choć bardzo krótkie, zapamiętam na długo. Wyleciał zza moich pleców, żeby porwać kosa znajdującego zaledwie 5 metrów przede mną, a następnie zniknął w kilka sekund potem w zakrzaczeniach.1 thought on “Ptaki Parku Szelągowskiego, 26.01- 29.01”

  • Bardzo dziękuję 🙂 Puszczyka widziałem w dziupli na jednym z drzew koło Domu Opieki Społecznej w Parku Szelągowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d bloggers like this: