Ornitolog na nartach: Montecampione

Ornitolog na nartach: Montecampione

Montecampione jest włoskim miasteczkiem (a raczej wioską) położonym na około 1200 m n.p.m w uroczej dolinie Val Camonica w Alpach, znajdującej się w Lombardii. W tym roku wybraliśmy je jako cel naszych narciarskich i ornitologicznych wojaży.

Przyciągnęła nas głównie oferta noclegu zaraz przy stoku narciarskim. Walorem wydawała nam się również pozornie dobra lokalizacja miejscowości- Montecampione znajduje się jedynie 40 kilometrów od lotniska w Bergamo, co sprawia, że miejsce to wydaje się być dogodnym do wypadu na jednodniowe wycieczki, np. do Bergamo, czy Mediolanu (leżącego niedaleko tego pierwszego). Niestety w praktyce okazało się, że pomimo niewielkiej odległości dzielącej Montecampione i interesujące nas włoskie miasta bardzo niedogodny transport publiczny uniemożliwił nam wyściubienie nosa poza nasze noclegowisko. Samo Montecampione nie należy też do urokliwych, sprawia wrażenie wyludnionego, a „city center” tworzy mały markecik i jeszcze mniejsza apteka (otwarta tylko dwa dni w tygodniu).

Pomimo tego wyjazd był niezwykle udany dzięki temu, że Montecampione oferuje świetne warunki do uprawiania narciarstwa oraz niewiele gorsze dla prowadzenia ptasich obserwacji. Stoki narciarskie są bardzo dobrze przygotowane i pomimo tego, że jest tam tylko 20 kilometrów tras nie odczuwamy nudy pokonując na nartach kolejne odległości. Ośrodki są położone faktycznie przy samym stoku, co docenią szczególnie ci, dla których jazda skibusem czy trekking w butach narciarskich jest utrapieniem.

Ale przejdźmy już do ptaków, bo ich na trasach, ale przede wszystkim w samym miasteczku jest dużo. Choć pierwszego dnia kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zostałem przywitany przez myszołowa, to później moje obserwacje objęły głównie wróblowe. Najwięcej ptaków zaobserwowałem w pobliżu ośrodka La Splaza. Dosyć liczne są tam mysikróliki, które swoim głosem zwracały naszą uwagę w wielu miejscach , choć zobaczyć udało nam się je tylko raz (najlepsze miejsce na zobaczenie tych ptaków to choinki naprzeciwko marketu w centrum Montecampione). Przedstawicielami łuszczaków są tam zięby i szczygły. Te ostatnie są częściowo wędrowne i w dość dużych grupach przelatywały przez Montecampione, wracając z zimowisk. Jednak najliczniejszą grupą były sikorki: sosnówka i czubatka. Sosnówkę można śmiało nazwać „królową Montecampione”, i możecie o niej przeczytać klikając na zdjęcie poniżej. Zapraszam!

sosnówka na szyszce
Sosnówka – królowa MontecampioneDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.