Pleszka

Pleszka

Ostatnio podczas wizyty w ogrodzie botanicznym udało mi się sfotografować jednego z najbarwniejszych ptaków śpiewających zamieszkujących nasze parki. Pleszka, bo to o niej mowa nie jest specjalną rzadkością, ale zaskoczyła mnie niepłochliowść samca, który całkowicie ignorował mnie i trzaski mojej lustrzanki.

Pleszka jest wędrownym ptakiem, który do Polski przylatuje w dopiero w maju. Związane jest to z pokarmem, którym się żywi. Jego podstawą są owady, które łapie w locie. Obecność owadów uzależniona jest zaś od wysokich temperatur, dlatego w naszej ojczyźnie pleszka pojawia się dopiero w maju. Upierzenie godowe samca jest nadzwyczaj barwnę, połączenie pomarańczowego brzucha, czarnej głowy z kontrastującą do niej białą brwią sprawia, że nie da się go pomylić z innym ptakiem. Inaczej ma się rzecz z samicą pleszki, która jest łudząco podobna do samicy kopciuszka. Cechą rozpoznawczą jest jednak dużo ciemniejszy grzbiet ciała tej pierwszej. Inną cechą identyfikującą tego ptaka jest charakterystyczny śpiew, który możecie posłuchać kilkając na link zamieszczony poniżej.

Głos pleszki na portalu xeno-canto.

Zdjęcia pleszki udało mi się zrobić w poznańskim ogrodzie botanicznym. Samiec, którego miałem okazje podziwiać polował na owady i złapane zdobycze najpierw pozwalał sfotografować, a następnie zanosił je na dach Pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego, gdzie prawdopodobnie ma gniazdo.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.