Zbiornik Rydzyna – nowa ostoja ptaków w Wielkopolsce

Zbiornik Rydzyna – nowa ostoja ptaków w Wielkopolsce

Kilka lat temu władze gminy Rydzyna postanowiły wybudować zbiornik retencyjny. W założeniu miał to być nie tylko akwen przeciwpowodziowy, ale również miejsce rekreacji, na miarę poznańskiej Malty. Oddany w 2013 roku po kilku latach zaroił się nie tylko od licznych gatunków ptaków, ale również ryb i płazów.

Ptaki okolic Leszna

Zbiornik Rydzyna jest ważnym przystankiem dla migrujących ptaków. W okolicy Leszna nie ma wielu jezior, więc sztucznie wybudowany zbiornik ptaki wykorzystują , żeby odpocząć, najeść się i trochę odświeżyć przed dalszą podróżą. Wiosną obserwowałem wiele gatunków kaczek m.in. świstuny, płaskonosy i czernice. Głowienki widziałem nie tylko podczas przelotów, ale również w okresie lęgowym, być może w przyszłości będzie to lęgowisko tej kaczki. Głowienka to jedna z najczęstszych kaczek w Polsce. Samiec, żeby przypodobać się płci przeciwnej przywdziewa piękne ubarwienie, dzięki czemu bardzo łatwo go rozpoznać: brązowa głowa i biało-czarna reszta ciała. Należy do grupy kaczek nurkujących, to znaczy, że po pokarm nurkuje, tak jak to robią perkozy. Kaczki pływające, których przedstawicielką jest dobrze znana krzyżówka nie nurkują, a kiedy próbują zdobyć pokarm, to zanurzają się do połowy, na powierzchni pozostawiając kuper.

Samiec krzyzowki

Poza kaczkami przez cały rok na zbiorniku są łabędzie nieme. Kiedy tylko zbliżymy się do brzegu przypłyną w nadziei na jedzenie. Czas, który spędzimy na przeglądaniu lornetką tafli zbiornika umili nam przepiękny świergot skowronków, których nad zbiornikiem jest kilka par.
W sierpniu mamy już zupełnie inne ptaki. Na wodzie poza łabędziami pusto, za to na brzegu ptaków co najmniej tyle co ludzi w Kołobrzegu. Jest to bowiem okres przelotu ptaków siewkowych. W Rydzynie możemy zobaczyć stada czajek i łęczaki. Te drugie łatwo przeoczyć, są bardzo niepozornymi ptakami. Jednak kiedy podejdzie się do brzegu zbiornika zrywają się z piskiem, dzięki czemu możemy je łatwo zidentyfikować.

Ostoja zagrożona?

Wody zbiornika już w pierwszym roku istnienia straciły przezroczystość. Po zaledwie trzech latach woda jest na tyle zanieczyszczona, że postanowiono znaleźć przyczynę tej sytuacji. Dziś wiemy już co odpowiada za brudną wodę w zbiorniku – eutrofizacja wód.
Do zbiornika te pierwiastki dostają się z dopływającą rzeką, do której z kolei dostały się spływając z okolicznych pól i ze ściekami pochodzącymi ze wsi Kąkolewo.

IMG_6875 (Copy)

Rydzyna – posiadłość króla Polski

Kiedy już odłożymy lornetkę i przestaniemy się zachwycać przyrodą, którą prezentuje zbiornik Rydzyna, możemy rozejrzeć się po samej Rydzynie. Miejscowość jest bowiem z pewnością godna uwagi. Znajduje się tam barokowy zamek otoczony urokliwym parkiem. W zamku znajduje się hotel i restauracja. Warto zaznaczyć, że włości należały przez pewien czas do Stanisława Leszczyńskiego – króla Polski. Politycznie związał się z Karolem XII królem Szwecji, który siłą nadał mu tron Polski. Marionetkowy władca kończy swoje rządy zaledwie po 5 latach wraz z przegraną pod Połtawą Karola XII. Porażka Szwedów odbiła się również na Rydzynie, oddziały saskie w akcie zemsty zniszczyły domy wokół rynku, spaliły kościół i fragment zamku. W czasie I wojny światowej zamek był obozem jenieckim dla oficerów francuskich i rosyjskich.

Więcej o historii Rydzyny możecie poczytać na tej witrynie.

Inną atrakcją Rydzyny jest zrekonstruowany wiatrak „Józef”, w którym mieści się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Muzeum czynne w lipcu i sierpniu tylko w weekendy od 13-18.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.