Zbiornik Rydzyna – nowa ostoja ptaków w Wielkopolsce

Kilka lat temu władze gminy Rydzyna postanowiły wybudować zbiornik retencyjny. W założeniu miał to być nie tylko akwen przeciwpowodziowy, ale również miejsce rekreacji, na miarę poznańskiej Malty. Oddany w 2013 roku po kilku latach zaroił się nie tylko od licznych gatunków ptaków, ale również ryb i płazów.
Ptaki okolic Leszna
Zbiornik Rydzyna jest ważnym przystankiem dla migrujących ptaków. W okolicy Leszna nie ma wielu jezior, więc sztucznie wybudowany zbiornik ptaki wykorzystują , żeby odpocząć, najeść się i trochę odświeżyć przed dalszą podróżą. Wiosną obserwowałem wiele gatunków kaczek m.in. świstuny, płaskonosy i czernice. Głowienki widziałem nie tylko podczas przelotów, ale również w okresie lęgowym, być może w przyszłości będzie to lęgowisko tej kaczki. Głowienka to jedna z najczęstszych kaczek w Polsce. Samiec, żeby przypodobać się płci przeciwnej przywdziewa piękne ubarwienie, dzięki czemu bardzo łatwo go rozpoznać: brązowa głowa i biało-czarna reszta ciała. Należy do grupy kaczek nurkujących, to znaczy, że po pokarm nurkuje, tak jak to robią perkozy. Kaczki pływające, których przedstawicielką jest dobrze znana krzyżówka nie nurkują, a kiedy próbują zdobyć pokarm, to zanurzają się do połowy, na powierzchni pozostawiając kuper.
Poza kaczkami przez cały rok na zbiorniku są łabędzie nieme. Kiedy tylko zbliżymy się do brzegu przypłyną w nadziei na jedzenie. Czas, który spędzimy na przeglądaniu lornetką tafli zbiornika umili nam przepiękny świergot skowronków, których nad zbiornikiem jest kilka par.
W sierpniu mamy już zupełnie inne ptaki. Na wodzie poza łabędziami pusto, za to na brzegu ptaków co najmniej tyle co ludzi w Kołobrzegu. Jest to bowiem okres przelotu ptaków siewkowych. W Rydzynie możemy zobaczyć stada czajek i łęczaki. Te drugie łatwo przeoczyć, są bardzo niepozornymi ptakami. Jednak kiedy podejdzie się do brzegu zbiornika zrywają się z piskiem, dzięki czemu możemy je łatwo zidentyfikować.
Ostoja zagrożona?
Wody zbiornika już w pierwszym roku istnienia straciły przezroczystość. Po zaledwie trzech latach woda jest na tyle zanieczyszczona, że postanowiono znaleźć przyczynę tej sytuacji. Dziś wiemy już co odpowiada za brudną wodę w zbiorniku – eutrofizacja wód.
Do zbiornika te pierwiastki dostają się z dopływającą rzeką, do której z kolei dostały się spływając z okolicznych pól i ze ściekami pochodzącymi ze wsi Kąkolewo.
Rydzyna – posiadłość króla Polski
Kiedy już odłożymy lornetkę i przestaniemy się zachwycać przyrodą, którą prezentuje zbiornik Rydzyna, możemy rozejrzeć się po samej Rydzynie. Miejscowość jest bowiem z pewnością godna uwagi. Znajduje się tam barokowy zamek otoczony urokliwym parkiem. W zamku znajduje się hotel i restauracja. Warto zaznaczyć, że włości należały przez pewien czas do Stanisława Leszczyńskiego – króla Polski. Politycznie związał się z Karolem XII królem Szwecji, który siłą nadał mu tron Polski. Marionetkowy władca kończy swoje rządy zaledwie po 5 latach wraz z przegraną pod Połtawą Karola XII. Porażka Szwedów odbiła się również na Rydzynie, oddziały saskie w akcie zemsty zniszczyły domy wokół rynku, spaliły kościół i fragment zamku. W czasie I wojny światowej zamek był obozem jenieckim dla oficerów francuskich i rosyjskich.
Więcej o historii Rydzyny możecie poczytać na tej witrynie.
Inną atrakcją Rydzyny jest zrekonstruowany wiatrak „Józef”, w którym mieści się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Muzeum czynne w lipcu i sierpniu tylko w weekendy od 13-18.