Sosnówka – królowa Montecampione

Sosnówka – królowa Montecampione

Sikora sosnówka była w Montecampione (gdzie spędziłem tegoroczny wyjazd narciarski) najliczniejszym, najhałaśliwszym i można zaryzykować stweirdzenie – najpiękniejszym ptakiem.

Sosnówka jest najmniejszą europejską sikorą, która występuje dość pospolicie w całej Europie. Ptak ma ubarwienie żółtawo-zielone, z czarnym łebkiem. Kolorystycznie jest ona trochę podobna do sikory bogatki, ale mniej jaskrawa dlatego nazywana jest „wyblakłą bogatką”. Cechą rozpoznawczą sosnówki jest charakterystyczna biała plama na potylicy. Sosnówka jest hałaśliwym ptakiem i swoim śpiewem zwróciła moją uwagę już pierwszego dnia na stoku, gdzie pięknie wyeksponowana na sośnie na brzegu czerwonej trasy umilała nam jazdę na nartach przez dobre pięć minut.

Co mnie zaskoczyło, mogąc oglądać ją w Alpach, to dominacja tej malutkiej sikorki nad chociażby innymi przedstawicielami sikor. Co prawda widziałem w Montecampione również sikorę czubatkę, ale w porównani z rozpanoszoną sosnówką była tam gatunkiem wręcz nieobecnym. Środowisko wcale nie jest tam idealne dla sosnówek, gdyż lubią one świerki, zaś w Montecampione jest zdecydowana przewaga sosen. „Królowe Montecampione” wyglądały jednak jakby chciały udowodnić, że nazwa jaką nadał im człowiek zobowiązuje i z pasją dłubały w jajowatych szyszkach sosny zwyczajnej. W alpejskich miasteczkach-tysięcznikach (Montecampione 1200 m n.p.m.) sosnówki radzą sobie niczym bogatki w polskich miastach.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.